7 jednoduchých způsobů jak i vaše webové stránky mohou vydělávat více, než si myslíte (i když nemáte e-shop)

Autor:
Lukáš Hojný
Naposledy aktualizováno:
8/5/2020

7 jednoduchých způsobů jak i vaše webové stránky mohou vydělávat více, než si myslíte (i když nemáte e-shop)

Pravděpodobně jste si už v minulosti nechali vytvořit své webové stránky.

Když jste slyšeli cenu, krčil se vám nos. Překousli jste to a šli do toho.

"Dneska přece musím mít webovky. Každý má webovky", říkali jste si. Chtěli jste mít dobrý pocit z toho, že máte vlastní stránky.

A teď?

Spíš díky webu peníze ztrácíte, než abyste něco vydělali. Jednou za měsíc vám možná někdo zavolá, že narazil na vaše stránky, ale málokdy jde o zakázku.

Říkáte si, že to byly jen vyhozené peníze. Jste přesvědčeni, že webové stránky vám mohou aktivně vydělávat jen v případě, že se jedná o e-shop.

Pojďme se na to společně podívat z trochu jiného úhlu pohledu.

Pokud nejdete do tvorby webových stránek s tím, že chcete a očekáváte, že vám budou aktivně vydělávat peníze… Na co je tedy vlastně potřebujete?

Webové stránky jsou nástroj, jehož primárním účelem je podpořit váš byznys. Což ve finále téměř vždy znamená nějak zvýšit zisk.

Je mnoho způsobů, jak si pomocí vaší webové prezentace zvýšit finanční příjem.

Ne každý způsob je vhodný pro všechny typy webových stránek. Některé způsoby jsou vhodnější pro firmy nabízející služby, jiné pro blogery a další pro neziskové organizace.

Vždy myslete na to, jaká rozhodnutí jsou v souladu s filozofií vašeho brandu.

Jakými způsoby může i váš web vydělávat, aniž byste nutně museli prodávat fyzické produkty?

1. Zdroj nových zákazníků

Hlavním smyslem toho mít webové stránky je právě to, aby vám přiváděly více zákazníků, více zakázek, více prodejů. Spousta lidí si ale neuvědomuje, že jejich web může být tím nejaktivnějším prodejcem ve firmě.

Náklady za provoz stránek jsou absurdní – v porovnání se zaměstnaným prodejcem.

Cílem správně vytvořeného webu by mělo být co nejefektivněji přesvědčit návštěvníka, aby u vás nakoupil.

Obsah a rozložení webu mají obrovský vliv na to, jak velké procento návštěvníků u vás nakoupí. Správný web zobrazuje informace, které zákazník hledá, a přesvědčuje ho, proč právě tento jeden produkt je pro něj tím správným řešením.

Pokud na webu máte jen pouhý kontakt na vaši společnost, o mnohé přicházíte.

Jestli se vám povede zákazníka během jeho návštěvy vašich stránek přesvědčit o tom, že on má nějaký problém, který vy umíte vyřešit, je velmi pravděpodobné, že si od vás nechá pomoct (čtěte koupí si vaši službu/produkt).

Hlavním účelem webových stránek je podpořit vaše prodeje a díky tomu i váš byznys

2. Vzdělávání návštěvníků

Ne vždy je vhodné návštěvníka hned hnát k poptávce.

Doba, kdy si firmy nechávaly tajemství svého řemesla jenom pro sebe, je dávno za námi. Dnes vítězí ti, kteří svá tajemství dávají volně do světa pro vzdělání ostatních.

Naučte je starat se o vaše produkty. Řekněte jim něco, co neví a co jim pomůže. Vysvětlete jim, co a jak to děláte a sepište jim váš proces.

Lidé uvidí, že to, co nabízíte, není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá a raději se rozhodnout najmout si vás než to zkoušet sami. Rozhodně se nebojte, že si všichni vaši návštěvníci díky vašim článkům vyřeší problém sami. Naopak.

A co ti, co se skutečně na vašich článcích jen „přiživí“ a vaši službu si nekoupí? Tak přesně ti by si ji nekoupili ani kdyby u vás tyto informace nenašli. Našli by si je totiž jinde.

Tím, že budete mít na webu relevantní a hodnotný obsah si vytvoříte autoritu a získáte důvěryhodnost. Poté už je jen otázka času, kdy se pouhý návštěvník stane vaším zákazníkem.

Vzdělání vašich návštěvníků není způsob, který vám peníze vydělá ihned. Jedná se o dlouhodobou strategii, která se vám ale rozhodně vyplatí.

Navíc je tento způsob velmi přínosný i pro růst organického dosahu vašich stránek, takže ve finále to má jen samá pozitiva.

A ještě více se tento způsob vyplatí, pokud ho spojíte s tím následujícím.

3. Získávání kontaktních údajů

Málokdo je hned při první návštěvě webu připraven na jakoukoliv objednávku. Statistika ukazuje, že zhruba 3 % všech návštěvníků (nezávisle na odvětví) jsou právě teď připravena něco objednat/nakoupit.

17 % lidí sbírá informace a rozhoduje se, kde nakoupit.

Dalších 20 % o problému ví, ale aktivně nevyhledává řešení.

A 60 % lidí o problému neví.

Pokud chcete po návštěvníkovi ihned nějakou kupní akci, soustředíte se na 3 % trhu.

Ovšem když od návštěvníků získáte jejich kontaktní údaje (hlavně e-mail), můžete se s nimi nejprve seznámit. Vybudovat vztah. Postupně jim dodávat cenné informace, které by bez vás nevěděli. Informace, které jim nějak pomohou. Pak už stačí jen počkat, než budou také součástí těch 3 % a budou připraveni využít vašich služeb.

Pokud se rozhodnete hrát tuto dlouhou hru, budete efektivně cílit na mnohem větší část vašich návštěvníků, než na pouhá 3 %.

Jestli se zákazníky zůstanete dostatečně dlouho v kontaktu a vzděláte je ohledně jejich problémů, dříve nebo později u vás nakoupí. Stačí jen počkat a budovat vztah, dokud se nedostanou do potřebné fáze.

Není to sprint. Je to maraton.

Výsledky se nedostaví ihned, ale v průběhu času zjistíte, že vám počet poptávek stoupá. Email marketing je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zvýšit poptávku o vlastní služby.

Email marketing je jedním z nejlepších způsobů jak vybudovat vztah se zákazníkem

4. Přístup k členskému obsahu

Máte na svém webu spoustu zajímavých a hodnotných článků, které vašemu publiku skutečně pomáhají? Máte velké publikum a myslíte si, že by se vám vyplatilo zpoplatnit část vašeho obsahu?

Založte si placenou členskou sekci, kde vaši členové dostanou přístup k bonusovému obsahu. Videa, infografiky, webináře, šablony, kurzy…  Jakýkoliv digitální obsah navíc, pro který se lidem vyplatí zaplatit. Do tvorby tohoto obsahu byste měli vložit více úsilí než do tvorby zbytku obsahu, který máte dostupný zdarma.

Důležité je skutečně dodat něco, co bude pro vaše zákazníky přínosné.

Časově náročný, byť velmi efektivní způsob, jak si zajistit dlouhodobý příjem výměnou za vaše know-how. Co se zpoplatnění týče, nejčastěji se používá buď jednorázovou platba nebo měsíční/roční předplatné.

Na druhou stranu, není to univerzální taktika. Předem zvažte, jestli to pro váš byznys dává smysl a jestli byste skutečně byli schopni bonusovým obsahem obhájit cenu členství.

5. Affiliate marketing

Píšete vlastní recenze různých produktů či služeb, které čte spousta lidí? Tak to máte docela dobře našlápnuto na hezký přivýdělek.

Affiliate marketing spočívá v tom, že propagujete cizí produkty/služby a máte určité procento z jejich prodeje. Ohodnocení se většinou pohybuje v rozmezí 5-30 % z celkové ceny prodeje.

Důležité je skutečně propagovat jen věci, se kterými máte reálné zkušenosti a opravdu byste je doporučili – i kdybyste z toho neměli nic mít. Musíte věřit tomu, co doporučujete ostatním.

Naštěstí má dnes možnost affiliate spolupráce velké množství společností. Ať už se pohybujete v jakémkoliv odvětví, vždycky se najde někdo, čí produkty jsou pro vás relevantní a můžete je propagovat výměnou za provizi z prodeje.

Jak to celé funguje?

Stačí se zaregistrovat na webových stránkách prodejce, jehož produkty chcete propagovat. Většinou v patičce webu naleznete odkaz s názvem „Affiliate program“ nebo „Spolupracujte s námi“.

Po registraci si budete moct u vámi vybraných produktů zkopírovat váš unikátní odkaz. Pokud na tento odkaz klikne někdo z vašich návštěvníků a na té stránce si cokoliv koupí, dostanete procentuální podíl z prodeje. Tento podíl má každý partner jiný.

Spousta affiliate partnerů to má dokonce nastaveno i tak, že i kdyby si váš návštěvník zrovna teď nic nekoupil a přišel na jejich web zítra, i tak dostanete provizi z prodeje. Toto období se velmi liší – někdo nabízí 7, někdo 14 a někdo dokonce i 30 dní po prokliku.

Podíváme se na příklad z praxe.

Honza rád fotí a na svých stránkách si píše blog. Rozhodne se sepsat článek o jeho fotografickém vybavení, které v něm řádně ohodnotí. Zajde si na affiliate stránku společnosti Foto Škoda, zaregistruje se a získá svoje unikátní odkazy na věci, o kterých píše. Odkazy řádně přidá do textu a publikuje článek.

Honzův pravidelný čtenář Jarda si všimne jeho nového článku, a protože Honzovy fotografie už dlouho obdivuje, rozhodne se taky začít fotit. A s jakým jiným vybavením začít než s tím, co používá jeho oblíbenec?

Jarda si v článku rozklikne odkaz na Honzovu zrcadlovku. Zjistí, že je na něj moc drahá, a tak si radši vybere nějakou levnější variantu i s objektivem. Řekněme, že stojí 20.000 Kč. K tomu si vezme brašnu za 3.000 Kč. Když už je u toho, rozhodne si přibalit i jeden kurz pro začátečníky v ceně 2.000 Kč.

FotoŠkoda v den psaní tohoto příspěvku nabízí provizi 2,5 % z prodeje digitálních fotoaparátů, 5 % z ostatního vybavení a 10 % z kurzů. Honza díky Jardovi dostane za zrcadlovku 500 Kč, za brašnu 150 Kč a za kurz 200 Kč.

Jardovi přijde foťák, začne fotit a je spokojený. Honza je taky rád – díky Jardovi vydělal 850 Kč.

Pokud váš byznys není založen na blogování a vysoké návštěvnosti, pravděpodobně to nebude váš hlavní zdroj příjmu. Každopádně se jedná o zajímavou možnost rozšíření vašich finančních zdrojů.

6. Sponzorské dary od návštěvníku

Další variantou, jak vydělat peníze pomocí vašich webových stránek je přijímání sponzorských příspěvků od vašich čtenářů. Rozhodně bych to ale nedoporučoval všem lidem, kteří mají vlastní stránky.

Jste neziskovka? Klidně si žádost o finanční dar na stránku dejte.

Máte blog a tvoříte spoustu užitečného obsahu pro vaše čtenáře zdarma? Tohle je to jedna z možností, jak si vykompenzovat váš čas strávený nad tvorbou.  Lidé vám budou vděční za informace, které s nimi sdílíte zdarma a někteří z nich se rozhodnou vás v tvorbě finančně podpořit.

Ale pozor. Pokud jste seriózní firma a na webu budete mít žádost o finanční příspěvek, na autoritě vám to spíše ubere.

7. Prodej sponzorovaných příspěvků

Ve svém odvětví nejste sami. Pokud má váš web zajištěnou určitou autoritu u čtenářů a má vysokou návštěvnost, můžete prodat možnost publikovat obsah někomu cizímu. Odměnou za peníze a odkaz na jejich web.

Samozřejmě to nechcete udělat pro vašeho přímého konkurenta, ale pro někoho, s kým se vaše produkty nebo služby doplňují.

Dejme tomu, že jste architekt. Můžete umožnit nějakému interiérovému designerovi napsat článek na váš blog. Dvě odvětví s podobnou cílovou skupinou, ale zase si vzájemně nelezou do zelí.

Vy dostanete zajímavý obsah pro vaše návštěvníky a vyšší návštěvnost téměř bez práce. Na oplátku se o designérovi dozví více lidí, kteří se zajímají o stavby domů a potenciálně jeho služeb využijí.

Win-win situace.

Způsobů, díky kterým vám může web přinášet zisk, je spousta.

Nezmínil jsem například zobrazování reklam externích inzerentů. K tomu, aby to bylo opravdu výdělečné, je zapotřebí velmi vysoké návštěvnosti. Na to se podíváme jindy.

Pokud vám váš web nevydělává tolik, kolik si představujete, tak teď víte, jak to změnit. Dost často může být zapotřebí celý nový web, někdy stačí jen poupravit ten aktuální.

Myslíte to s vaším podnikáním vážně? Přihlaste k naší krátké konzultaci zdarma. Poradíme, jak udělat váš web výdělečným. A nejen to.

Lukáš Hojný
Lukáš Hojný
Autor článku

Lukáš se už několik let věnuje výkonnostnímu online marketingu. Nejvíc si libuje v tvorbě a správě FB reklam a ve vymýšlení komplexních emailingových automatizací. Přijde mu divný psát o sobě ve třetí osobě, ale uznává, že to zní dramaticky.

Podobné články

Kliknutím na “Povolit vše” souhlasíte s použitím souborů cookies pro správný chod webu a zlepšování našich služeb. Více si můžete přečíst v naší Ochraně osobních údajů.