5 základních podmínek kvalitního loga a jak díky němu získat více zákazníků

Autor:
Lukáš Hojný
Naposledy aktualizováno:
29/12/2019

5 základních podmínek kvalitního loga a jak díky němu získat více zákazníků

Počkat, co je to vlastně logo?

Logo je zkrácenou verzí slova logotyp, který pochází z řeckých slov „logos“ znamenající „slovo“ a „typos“ znamenající „otisk“. Za logotyp se považuje obchodní značka identifikující určitý produkt, službu či společnost. Logo je jednou ze součástí brandové identity, kterou firma používá pro komunikaci se svými zákazníky.

Správný logotyp firmě pomáhá vypadat důvěryhodně před novými zákazníky, protože téměř vždy je součástí prvního střetu zákazníka se značkou.

1. Logo nemá nic vysvětlovat, ale identifikovat

Primárním účelem loga je odlišit vaši firmu od moře konkurence. Logo nemá nikomu vysvětlovat, co firma dělá nebo nabízí. Mělo by komunikovat osobnost vaší firmy a její vlastnosti.

Logo Applu neobsahuje žádný telefon či počítač. Nike nemá součástí loga boty na běhání. Obě firmy přitom mají jedny z nejznámějších a nejoceňovanějších logotypů na světě.

Jak často vídáte kadeřnictví, která mají jako součást loga nůžky, hlavu s dlouhými vlasy anebo fén? Nebo prodejce autodílů, který má v logu auto? Kavárna se šálkem a kávovým zrnem v logu? Dnešní svět je těchto fenoménů plný.

Přesně to je něco, čemu se musíte vyvarovat, pokud to s vašim podnikáním myslíte vážně a myslíte dlouhodobě. Pokud vám designer nabídne takové logo, je to amatér a vy byste měli jít za někým jiným.

2. Logo musí být jednoduché a zapamatovatelné

Čím jednodušší logo, tím lépe si ho vaši zákazníci zapamatují, což vám pomůže s nimi budovat dlouhodobý vztah, který bude prospěšný pro obě strany.

Logo v sobě musí vyjádřit konzistentní zprávu značky, čehož se dá dosáhnout pomocí dobře čitelných fontů, minimalistických tvarů a ušetření zbytečných detailů.

Dle slov designera Jeffa Fishera by logo mělo „upoutat divákovu pozornost při jízdě kolem cedule v 110 km/h, na obalu v zaplněných policích v obchodech, nebo v jakémkoliv jiném prostředku používaného pro reklamu a marketing.“

Sofistikovaná ilustrace s 10 barvami tomu moc nepomůže.

Apple Logo konstrukce
Zdroj: behance.net/florianpopescu

3. Logo by mělo být použitelné

Jednoduchost loga úzce souvisí i s jeho použitelností. Pokud je logo jednoduché, nebude takový problém ho použít v malých rozměrech (například jako potisk propisek) či jiných formátech.

Protože vícebarevná varianta loga se ne vždy hodí pro všechny účely, logo by si mělo zachovat čitelnost i v jednobarevném (monochromatickém) provedení.

Dnešní době vládnou sociální sítě. To je další důležitý fakt, se kterým musíte při tvorbě loga počítat. Proč?

Většina sociálních sítí vám nabídne možnost nahrát vlastní profilovou fotku. Ta má buď kruhový anebo čtvercový formát. Pro tento případ je dobré mít v záloze odpovídající formát vašeho loga.

4. Logo by mělo být vhodné

High-endová restaurace by neměla mít růžové logo zdobené kytičkami, to je snad selský rozum.

Styl loga by měl být úzce spjatý s osobností firmy a hodnotami, kterých si společnost váží, ale také musí být relevantní vůči cílové skupině. To aby se s firmou zákazníci lépe spojovali.

Pokud znáte dopodrobna vaší cílovou skupinu, počínaje věkem, vzděláním, až přes detaily jako čeho si váží a jaké mají koníčky, budete mít jednodušší trefit se do stylu, který s nimi bude rezonovat.

Pokud vlastníte firmu v oblasti informačních technologiích a jednou z vašich nejdůležitějších hodnot je inovace, co si o vás lidi budou myslet, když budete mít logo, které bylo trendy před deseti lety?

Kulturní kontext je taky něco, na co nesmíte zapomenout. Pokud hodláte globálně expandovat, myslete na to, že různé barvy/motivy znamenají něco jiného v západním světě a něco jiného v Asii.

5. Logo by mělo být nadčasové

Nestačí, aby logo bylo dobré dnes. Musí úspěšně projít zkouškou času a být adekvátní i spoustu let po vytvoření.

Ano, redesign je vždy jednou z možností, ale neustálé změny mohou zmást zákazníky, kteří mohou začít mít problém spojit si logo s určitou značkou.

To je důvod, proč už na začátku se musí myslet na to, aby bylo logo nadčasové.

Pro vytvoření nadčasového loga je třeba se vyvarovat trendům. Návrh by se měl zaměřit na kvalitu se základem v průzkumu trhu. Přestože některé značky v průběhu času aktualizují svá loga, stále je jednoduše rozpoznáte přes všechny provedené změny.

Každá firma si zaslouží kvalitní logo

Teď už víte, jaké vlastnosti by mělo splňovat kvalitní logo. Můžete se cítit sebevědomě při výběru designéra, který vám pomůže vytvořit značku, která vás bude reprezentovat.

Nezapomínejte ale, že logo je jen jedním dílkem puzzle vaší identity.

Logo je jen malá součást celku - brandu

Kvalitní logo vám zákazníky nepřivede. Pokud nepromlouváte ke správným zákazníkům správným způsobem, je to předem prohraná bitva.

Prvním dojmem začíná budování vztahu mezi zákazníkem a vaší značkou.

Je jen na vás, jaký ten první dojem bude.

Lukáš Hojný
Lukáš Hojný
Autor článku

Lukáš se už několik let věnuje výkonnostnímu online marketingu. Nejvíc si libuje v tvorbě a správě FB reklam a ve vymýšlení komplexních emailingových automatizací. Přijde mu divný psát o sobě ve třetí osobě, ale uznává, že to zní dramaticky.

Podobné články

Kliknutím na “Povolit vše” souhlasíte s použitím souborů cookies pro správný chod webu a zlepšování našich služeb. Více si můžete přečíst v naší Ochraně osobních údajů.