7 varovných znaků podle kterých poznáte mizerného webdesignera a proč vám peníze nevydělá

Autor:
Lukáš Hojný
Naposledy aktualizováno:
4/3/2020

7 varovných znaků podle kterých poznáte mizerného webdesignera a proč vám peníze nevydělá

Třeba jste si taky v minulosti nechali vytvořit internetové stránky. Mysleli jste si, jaká to bude pro váš podnik ohromná spása, jak se k vám přižene povodeň nových poptávek, lidé o vás začnou více mluvit…

A ono nic.

Investice do nových webových stránek je vždycky tak trochu sázka. Nikdy nevíte, jestli s nimi ve finále budete spokojeni a jestli se vám vůbec investice zaplatí, natož aby vám přinesla nějaký zisk.

U téhle sázky si ale můžete snížit riziko pečlivým výběrem toho, kdo pro vás web bude tvořit.

Víte, jak poznáte webdesignera, který vám pravděpodobně návrat investice nezajistí?

1. Nezajímají ho vaše cíle

Prostě jde rovnou na věc a dělá web. Hází tam obecné info o vaší firmě, jako to viděl u ostatních. Neptá se na to, co od webu očekáváte, protože pro všechny firemní weby aplikuje naprosto stejný postup.

Kontakt. O nás. Naše služby. Novinky. Fotogalerie. Dělá vám internetovou vizitku. Ne funkční web, který vydělává.

Správný webdesigner se vás bude vyptávat na to, co od webu očekáváte, jestli je to reálné a jak toho nejefektivněji dosáhnout. Od celého cíle webu se odvíjí všechen další obsah. Ať už texty, či grafika.

2. Podrobně se nevyptává na vaši cílovou skupinu

Je mu jedno, kdo jsou vaši zákazníci a co je zajímá. Dává na web to, co si myslí, že by tam mělo být. Nepřemýšlí podrobně nad různými důvody, kvůli kterým návštěvníci na váš web chodí.

Vaší cílovou skupinou mohou být staří lidé s různými problémy. Webdesigner to ale nebere jako něco důležitého a celý web zaplní malým písmem, kvůli čemuž bude většina vašich návštěvníků frustrována a pravděpodobně z vašeho webu odejde bez dosažení vašeho cíle.

A to zabolí. Hlavně vaši peněženku.

Web by měl být postaven pro vaše zákazníky, ne pro vás nebo pro vašeho webdesignera.

S průzkumem cílové skupiny byste měli společně s webdesignerem prodiskutovat i několik scénářů uživatelské cesty. Ta řeší individuálního návštěvníka a jeho cestu webem, aby našel a dosáhl přesně toho, proč na web původně přišel. Od toho se pak odvíjí zbytek návrhu obsahu webu.

3. Vrhá se rovnou na grafiku bez jakéhokoliv ujasnění obsahu

To může být dost často problém, pokud jste se domluvili na hodinové sazbě. Pokud se vám po prvotní schůzce dostane do ruky až grafický návrh webu, může to pro vás znamenat více promrhaných peněz a času.

Správný návrh by měl brát v potaz navrženou informační architekturu webu a z toho vytvořit prvotní tzv. wireframe (někdy nazvaný „dráťák“). Jedná se o návrh rozložení obsahu webu bez jakékoliv grafiky.

Co když dostanete grafický návrh, který neodpovídá vašim představám a neřeší potřebné cíle? Překopávat grafiku je mnohem více časově náročné než předělání wireframu.

Až ze schváleného wireframu by se měl tvořit přesnější prototyp, který využívá už i grafické prvky.

Teprve po schváleném prototypu přichází na řadu finální grafický návrh webových stránek včetně textů a poté zprovoznění a spuštění webu samotného.

Jak může takový wireframe vypadat (zdroj: dribbble.com/coreymade)

4. Očekává od vás, že mu dodáte texty

Pokud si texty na web budete psát sami, nikdy nedocílíte takového výsledku, kterého je schopen dosáhnout zkušený copywriter.

Psát slohovky na střední a prodejní texty na weby jsou dvě naprosto odlišné věci. Pokud po vás webdesigner očekává dodání vlastních textů, je to amatér a jde mu jen o dodělání své práce. Nezáleží mu na vašem úspěchu.

Kvalitní web je tvořen s texty na míru, aby nejjednodušeji pomohly zákazníkovi ve vyřešení jeho problémů a podnikateli v dosažení jeho vlastních cílů.

Jo a málem jsem zapomněl zmínit SEO. To je to, co má dnes každej webdesigner na webu napsaný – že „dělá SEO“.

Pokud vám webdesigner říká, že pro váš web „zařídí SEO“ a nevytvoří pro vás texty, žádné SEO vlastně nedělá.

To proto, že SEO se z velké části odvíjí právě od samotného obsahu webu.

Takže jestli chcete mít kvalitní web, který vám vydělává, nechte si napsat texty někým, kdo tomu rozumí.

5. Zeptá se vás, co chcete mít na webu za obsah

To, co na webu potřebujete se velmi pravděpodobně liší od toho, co by tam mělo být pro optimální dosažení vašich cílů.

Najali jste si webdesignera. Experta na tvorbu webů. Jestli po vás chce vědět, co tam má dát, tak to expert není a vy byste měli jít radši jinam, abyste zbytečně nevyhazovali peníze oknem.

6. Nedomluví s vámi přesný výstup práce

Při předání webu musíte mít mezi sebou a webdesignerem přesně stanoveno, co bude výstupem vaší spolupráce.

Třeba pro vás někdo navrhne skvělý web přesně podle vašich představ, ale neudělá ho responzivní na mobilní zařízení. A vy se nemáte čím ohánět, protože jste to brali jako samozřejmost, ale u zadání o tom nepadlo ani slovo. (špatný příklad, dneska by měl každý web být responzivní…)

Nebo se vám může stát, že dostanete plně nakódovaný web, ale už bez jakéhokoliv hostingu, který si budete muset zařídit sami. Takže vaše práce webem nekončí, najednou musíte vyřešit i hosting.

A na jaké doméně to poběží? Máte svoji nebo jste počítali s tím, že vlastní doména je součástí tvorby webu? Pokud jste to mezi sebou nespecifikovali, tak součástí není.

7. Po spuštění neanalyzuje výsledky a už s vámi nijak nespolupracuje

Spuštěním webu proces nekončí. Teprve po spuštění dostanete přístup k datům, jak se návštěvníci na vašem webu chovají a podle toho můžete upravovat a optimalizovat.

Žádný web není při spuštění dokonalý. Vždycky je co ladit. Ať už se jedná o polohu tlačítka, změnu textu, předělání rozvržení nějaké stránky… Vždycky můžete něco vylepšit.

Webdesigner by měl být schopný z dat vyčíst, kde je prostor pro zlepšení a na čem by bylo dobré zapracovat.

Pokud se s vámi webdesigner po spolupráci nadobro rozloučí a popřeje vám hodně štěstí, tak to štěstí skutečně potřebovat budete.

zdroj: yourhyphen.co.uk

Teď už víte, na co si dát pozor při další spolupráci s jakýmkoliv webdesignerem. Web by měl být nástroj, který vašemu podniku aktivně vydělává peníze. Ne internetová vizitka, která zůstane navždy výdajem.

Lukáš Hojný
Lukáš Hojný
Autor článku

Lukáš se už několik let věnuje výkonnostnímu online marketingu. Nejvíc si libuje v tvorbě a správě FB reklam a ve vymýšlení komplexních emailingových automatizací. Přijde mu divný psát o sobě ve třetí osobě, ale uznává, že to zní dramaticky.

Podobné články

Kliknutím na “Povolit vše” souhlasíte s použitím souborů cookies pro správný chod webu a zlepšování našich služeb. Více si můžete přečíst v naší Ochraně osobních údajů.